FOLSAV, FOLSAVHIÁNY

A folsav hatásai és a folsavhiány

 A folsav a vízoldékony vitaminok (egészen pontosan a B-vitaminok) közé tartozik. Ez is magyarázza, hogy szervezetünk miért nem képes nagy mennyiségben sokáig elraktározni (egyes kutatások szerint májunk csak mintegy 3-5 hónapra elegendő mennyiséget tud eltárolni).

​A feleslegben bevitt folsav döntő hányada a vizelettel távozik.
Éppen emiatt naponta meghatározott mennyiségű bevitelre van szükség, hogy a szervezet folsav-ellátottsága egyensúlyban maradjon. Egy átlagos, egészséges felnőtt szervezet napi folsavigénye kb. 300 mikrogramm, ennél valamivel több, mintegy napi 400-500 mikrogramm javasolt serdülőkorban, illetve a gyermeket tervező, vagy kisbabát váró hölgyeknek.

Mire jó a folsav?

A folsav számos, igen fontos kémiai és biológiai folyamatban játszik elengedhetetlen szerepet, ez magyarázza azt, hogy hiányában akár igen súlyos állapotok is kialakulhatnak.

Részt vesz a vérképzésben, az aminosav- és nukleinsav-anyagcserében, továbbá a megfelelő folsav-ellátottság igen fontos az egészséges magzati fejlődéshez. Kutatások bizonyítják, hogy az idegcső záródási rendellenességek előfordulása szignifikánsan csökkenthető a kellő folsav-szint biztosításával. Éppen ezért, a tervezett terhesség előtt legalább 3-4 hónappal célszerű abbahagyni az orális fogamzásgátló szedését (ez ugyanis megnehezíti a folsav bélből történő felszívódását), és ezzel együtt el kell kezdeni a napi rendszeres folsavpótlást is.

A folsavhiányról - Mi okozhatja?

A folsavhiány egyik leggyakoribb oka az elégtelen bevitel, melyet rendszerint a hiányos táplálkozás, vagy az ételek rendszeres túlfőzése okozhat (ugyanis a vitamin hőre elég érzékeny, így magas tartós hő hatására gyorsan elbomlik).

Az emésztőtraktusba bekerülő folsav felszívódásra alkalmatlan állapotban van. Ahhoz, hogy egyáltalán bejuthasson a szervezetbe, a bélhámsejtekben lévő specifikus enzim általi átalakításra van szükség. Ebből következik, hogy a bélfalat érintő bizonyos megbetegedések (például gyulladás, tumor, bélműtét utáni állapot, stb.), valamint az adott enzim veleszületett hiánya hajlamosíthat a folsavhiányos állapot kialakulására.

Az alkoholbetegeknél rendkívül gyakori a folsavhiányos állapot: ezt nem csupán a nem megfelelő étrend, hanem az alkohol által „megbénított” átalakító enzim nem megfelelő működése okozza.

Bizonyos gyógyszerek szedése különféle mechanizmusok alapján szintén folsavhiányos állapothoz vezethet: fogamzásgátlók, barbiturátok, acetilszalicilsav, az epilepszia kezelésében alkalmazott egyes gyógyszerek, stb. Éppen ezért a tartósan gyógyszert szedőknek mindenképpen javasolt konzultálni kezelőorvosukkal, az esetleges folsav-kiegészítéssel kapcsolatban.
Időskorban (feltehetően étrendi hibák, illetve bizonyos enzimatikus működések hatékonyságának csökkenése miatt) szintén érdemes a folsav-kiegészítésről gondoskodni.

A folsavhiány tünetei, diagnózisa

A vérképzésben és a nukleinsav-anyagcserében betöltött szerepe miatt súlyos hiányállapotban elsősorban vérszegénység jelentkezik (úgynevezett megaloblasztos anaemia), mely fáradékonysággal, a fizikai erőnlét csökkenésével, feledékenységgel, hangulatingadozásokkal járhat. Ezen felül, a folsavhiányos szervezet immunvédekezése is gyengül, emiatt megnő a különféle fertőzések előfordulása, és ezek gyógyulása is elhúzódik.

Mindezeken felül, kutatások szerint bizonyos súlyos kórképek (szívroham, stroke, gyomorrák) kockázata is emelkedhet.

A folsav hiányára elsősorban a gyorsan osztódó sejtek érzékenyek, így a folsavhiányt előidéző gyógyszerek a tumorellenes kezelések egyik bázisát alkotják.

A folsavhiány kimutatása laboratóriumi módszerekkel történik: vér- és vizeletminta vételt követően, azok megfelelő elemzésével derülhet fény a hiányállapotra.

A folsavhiányos tünetek nagyon sok esetben egy másik, szintén nagyon fontos vitamin, a B12-vitamin hiányállapotára hívja fel a figyelmet. Ha kevés a szervezetben a B12-vitamin, akkor úgynevezett relatív folsavhiányos állapot jöhet létre. Ez azt jelenti, hogy bár a vérben megfelelő folsav szintet mérhetünk, a vörösvértestek folsavtartalma kifejezetten csökkenhet. B12 hiányában ugyanis nem működik rendesen egy enzim, ami a vérképzéshez megfelelő szerkezetűvé alakítja át a szervezetbe bejutó folsavat. Emiatt érdemes a folsavat a B12-vitaminnal együtt pótolni, melyre szintén számos lehetőség van.

Természetes és mesterséges folsav-források

  

A szervezet számára oly fontos folsavhoz elsősorban táplálékkal juthatunk hozzá. Főbb folsavforrások:

  • leveles zöldségek,
  • máj (kacsa, liba, sertés, szarvasmarha),
  • spárga,
  • spenót,
  • bab,
  • brokkoli,
  • gyümölcsök,
  • a folsavval dúsított müzlik és reggeliző-gabonapelyhek

Nem szabad megfeledkeznünk a folsav-pótlás egyéb lehetőségeiről sem: étrend-kiegészítők, vitaminkészítmények, folsavat tartalmazó tabletták sokasága érhető el manapság a gyógyszertárak, drogériák polcain. Így megelőzés céljából ezek közül mindenképpen javasolt választani tervezett terhesség, szoptatás alatt, bizonyos gyógyszerek tartós szedése esetén, illetve nagy fizikai igénybevétel esetén.

A folsav túlfogyasztásáról

Fizikailag igen nehéz ezt a vitamint túladagolni, a feleslegben bevitt mennyiség nagyobb része ugyanis kiürül a szervezetből. A legújabb amerikai tanulmányok alapján, a kifejezetten magas étrendi folsavbevitellel a vitamin jótékony hatását nem lehet „potencírozni”. Mindamellett, a feleslegben bevitt folsav bizonyos gyógyszerekkel nemkívánatos reakciókba léphet, azok klinikai hatását gyengítheti. 

Dr. Lesznyák Judit
Forrás: WEBBeteg


Legutóbbi frissítés dátuma: 2019.01.17.