KIKET ÉRINTHET?
Napi vasszükséglet
Az 1.1. táblázat a WHO ajánlása alapján mutatja az átlagos napi (mg/nap), illetve az egységnyi testsúlyra vonatkozó vasszükséglet (μg/kg/nap) életkorra és nemre lebontva.
Vashiány terhességben
.jpg)
- A terhesség során a menstruációs vasveszteség természetesen megszűnik, azonban ekkor a magzat, a placenta és a megnövekedett anyai vérmennyiség növeli meg jelentősen a vasigényt.
- A terhesség teljes időtartamát figyelembe véve kb. 1000 mg plusz vasbevitel szükséges.
- A szervezet napi vasigénye a terhesség előrehaladtával párhuzamosan megemelkedik (lásd 1.2. ábra), az első trimeszter viszonylag kis vasigényét követően a 2. és 3. trimeszterben már jelentősen nagyobb mennyiségű vasbevitelre van szükség. Kiemelendő azonban, hogy ez függ a vasraktárak telítettségétől és a szervezet adaptív mechanizmusaitól is, mivel ilyenkor megnő a felszívódó vas aránya.
- Alacsony telítettségű vasraktárak, illetve nem megfelelő diétás vasbevitel esetén gyógyszeres pótlás is szükséges.
- Szoptatás során a vasigényt az anyatejbe naponta szekretált kb. 0,3 mg vas és az esetlegesen visszatérő menstruációs veszteség határozza meg.
Forrás: Dr. Soós Szilvia Ph.D. Vas- és folsavpótlás a mindennapi orvosi gyakorlatban. Szerkesztette: Prof. Dr. Figler Mária. PHARMINDEX®, Vidal Next Kft.2018; 9-21.
Vashiány pubertáskorban
.jpg)
A pubertáskor 8-10 év alatt zajlik le bonyolult neuroendokrin szabályozás eredményeként. Ahhoz, hogy a neuroendokrin szabályozás zavartalan legyen, a megfelelő környezeti tényezők elengedhetetlenek. Ide tartozik az egészséges vegyes táplálkozás, elegendő mennyiségű alvás, szabad levegőn tartózkodás és a mozgás. Sajnos a mai rohanó élet sok esetben nem biztosítja a megfelelő környezeti tényezőket, ezért a pubertáskor lezajlásának zavarához vezethet.
- prepubertás: 8-12 éves korig,
- perimenarche: 12-15 éves korig,
- adoleszcencia: 15-18 éves korig.
.jpg)
- Az adoleszcencia időszakában a pubertásban megkezdődött változások befejeződnek, a nő éretté válik. Ez a 7-8 éves időszak nagyon nehéz a tinédzserek és a szülők számára is.
- Nagyon ritka kivételtől eltekintve a tinédzserkorú gyerekek végletekben gondolkodnak.
- Ez a szélsőségesség jellemzi a táplálkozásukat is. Néha sokat és sok mindent esznek mértéktelenül, máskor nullkalóriás diétába kezdenek. Sajnos az utóbbi időben divatossá vált a rendszeres gyorséttermi étkezés, amely egyáltalán nem fedezi a tinédzserkorú gyermekek normális fejlődéshez szükséges tápanyag igényét, viszont elhízáshoz vezethet, mint ahogy a szénhidrát tartalmú üdítők és rostos levek fogyasztása is.
- Jellemző, hogy keveset mozognak, rövid időt töltenek szabad levegőn, alig alszanak, mert éjszaka sokáig ülnek a számítógép előtt vagy buliznak.
- Tinédzserkorban hirtelen hízás vagy fogyás is bekövetkezhet. Lányoknál általában az első menzesz után 2 éven belül a menstruáció rendszeressé válik.
- A fehérje- és ásványianyag-hiányos táplálkozás esetén a menstruációs ciklusok nem megfelelően alakulnak ki. A nagyon sovány testalkat nem kedvez a rendszeres menstruációnak, mert ehhez a folyamathoz legalább 17% testzsír szükséges. A tinédzserkor az az időszak, amikor hangsúlyozottan fontos a megfelelő kalória-, fehérje-, vitamin- és ásványianyag- bevitel, a rendszeres mozgás és a kellő mennyiségű alvás. Ezek hiánya az egész életre kihat. Ebben az életszakaszban semmiképp sem javasolt a vegetarianizmus. A serdülőkorban megnövekedett vasszükséglet hátterében a vérmennyiség és az izomtömeg növekedése áll.
- A serdülőkorúak aktív sportolása, illetve a serdülőkori táplálkozási zavarok, vegetarianizmus szintén vashiányhoz vezethet. A vashiány befolyásolja mind a serdülők fizikai állóképességét, mind kognitív teljesítményét is.
A pubertáskor hormonális háttere
A neuroendokrin rendszer kifogástalan működéséhez fehérjékre, zsírokra, szénhidrátokra, ballasztanyagokra, zsírban és vízben oldódó vitaminokra és ásványi anyagokra (mikro- és makroelemekre) van szükség. A leggyakoribb hiányállapotot a D-vitamin elégtelen bevitele és a vashiány okozza. Ahhoz, hogy a bonyolult hormonális hatások zavartalanul végbemenjenek, szükség van a környezeti hatásokra is: megfelelő táplálkozás, rendszeres mozgás, szabad levegőn tartózkodás, megfelelő mennyiségű éjszakai alvás.
- A vashiány jellegzetes tünetei a pubertás időszakában nagyrészt egybeesnek a vashiány általános tüneteivel: sápadtság, gyengeség, fáradékonyság, fejfájás, szédülés, körömtöredezés, hajhullás, hüvelyi folyás, de tinédzserkorban jellegzetes lehet a szervezet testi és szellemi teljesítőképességének romlása, amennyiben a vashiány tartósan fennáll.
- Az immunrendszer hiányos működése miatt gyakoribbá válhatnak a fertőzések (felső légúti, húgyúti, genitális).
- Romló iskolai teljesítmények és a magatartási zavarok hátterében is ellenőrizni kell a vasellátottságot.
- A serdülőkorra jellemző gyors növekedés miatt a vasszükséglet is megnő, melynek táplálkozás útján történő kielégítése fiúknál ritkábban okoz gondot, lányoknál viszont a menstruációs vérzés miatt a vérveszteség nagyobb figyelmet érdemel.
- A vérképzéshez a vason kívül teljes értékű fehérjék, valamint folsav, B6-vitamin és B12-vitamin szükséges.
- Az egyoldalú táplálkozás, amelyben nem fogyasztanak elegendő állati fehérjét (hús, hal, tojás, tejtermék) fehérjehiányt, és ennek következtében vashiányt, vérszegénységet válthat ki.
- Ilyen esetben a vaspótláson kívül arra kell törekedni, hogy fogyasszon a kamaszkorú gyermek minden étkezéshez állati eredetű táplálékot, kiegészítve zöldségekkel, gyümölcsökkel, rizzsel, burgonyával. Gyakori a B6-, a folsav- és a C-vitamin-hiány.
- A fogamzásgátlót szedő tinédzserek esetében kiemelt figyelmet kell fordítani a vashiány kialakulásának lehetőségére, mivel a fogamzásgátlók akadályozzák a fent említett vitaminok hasznosulását.
Hogyan diagnosztizáljuk a tinédzserek vashiányos anaemiáját?

- A fenti tünetek valamelyikének vagy több tünet együttesének meglétekor, valamint az említett panaszok fennállásakor mindenképpen gondolnunk kell rá. A diagnosztika nem különbözik a felnőttkori vashiányos anaemia diagnózisától.
- Ebben a korban viszont nemcsak a lányok menstruációs vasveszteségével kell számolnunk, ilyenkor jelentkezhetnek először a coeliákia, a gyulladásos bélbetegségek, az autoimmun betegségek és egyes vesebetegségek első jeleiként a vashiány fizikai és laboratóriumi tünetei.
- A pubertás korában a vashiányos anaemia kezelése azonos a felnőttkori betegség terápiájával, gyakran szükséges gyógyszeres vaskezelés alkalmazása is.
A vashiányos anaemia gyakran előforduló hiánybetegség a serdülők körében. A hazai statisztikákat nézve (lásd 5.1. táblázat) meglepően magas az előfordulása Magyarországon az egész gyermekkort tekintve. A KSH szerint a 2013/2014-es tanévben a 2. és 4. évfolyamos korcsoportban (azaz 8-tól 11 éves korig) a lányoknál magasabb a vashiányos anaemia gyakorisága. A 6. évfolyam után (azaz 12 éves kortól), amikor a lányoknál beindul a menarche, a lányok között jóval gyakoribb a vashiányos vérszegénység. További korcsoportos statisztikai adatok alapján elmondható, hogy mind a fiúk, mind a lányok körében az utóbbi években növekvő tendenciát mutat a vashiányos anaemia gyakorisága (lásd 5.1 ábra, 5.2 ábra), emiatt kiemelten fontos e témával foglalkozni.
- A vasról köztudott, hogy a szervezet létfontosságú eleme, amely minden sejtben jelen van. A vashiány legenyhébb formájában a szervezet vasraktárai megfogyatkoznak vagy kiürülnek. Ilyenkor csökken a vérszérum vastartalma. Tünetek azonban csak akkor jelentkeznek, amikor már huzamosabb ideje fennáll a negatív vasegyensúly.
- Vashiányos serdülőkorúaknál (anaemiával vagy anélkül) legalább 6 hónapig 65-130 mg elemi vasat tartalmazó vas-szulfát kezelés javasolt a vaspótlásra.
Tinédzserkorban jellemzőek az egyre gyakrabban kialakuló táplálkozási zavarok is.
- az anorexia nervosa (kóros soványság és testképzavar),
- a bulímia nervosa (súlyos evéskényszer és önhánytatás).
.png)
Szerkesztette: Prof. Dr. Figler Mária. PHARMINDEX®, Vidal Next Kft.2018; 57-63.

A főleg, vagy csak növényi alapú étrend - kedvező hatásai mellett - az egyik leggyakoribb veszélye a vashiány kifejlődése. Egyrészt nem fogyasztanak állati eredetű terméket, amelyben a jobban hasznosuló hem-vas található, másrészt sok olyan élelmiszeranyagot esznek, amelyek gazdagok a vas felszívódását gátló anyagokban. Ez elsősorban a szigorú vegánokra, illetve a laktovegetáriánusokra vonatkozik. A növényi eredetű élelmiszerek nagymértékű fogyasztása esetén könnyen alakulhat ki B12-hiányállapot.
Az állati eredetű élelmiszerekben (például a hús, a máj, a hal) a vas hem-kötésben van jelen, növényi eredetű élelmiszerekben nem-hem-kötésben található meg. Előbbi az emésztés során körülbelül 15-20%-ban, utóbbi 3-8%-ban szívódik fel, azonban megfelelő mennyiségű C-vitamin forrású táplálékkal egyidejűleg fogyasztva a növényi vas felszívódása is többszörösére fokozódik.
- Azok a vegetáriánusok, akik kiegyensúlyozott étrendet folytatnak, nincsenek jobban kitéve a vashiány veszélyeinek, mint a nem vegetáriánusok.
- Fogyókúra, nem szakember által összeállított étrend esetén a legfontosabb az energiabevitel megszorítása. Részben a nagyon alacsony energiafelvétel, részben a minőség figyelmen kívül hagyása vezethet vashiányhoz. Természetesen ez csak a hosszú ideig végzett, akár jojó-effektussal (a szigorú fogyókúrát követő magas energiabevitelnél is csak a mennyiség, az evés a fontos és nem a minőség, pl. a megfelelő vasellátottság) tarkított diéta miatt fordul elő.
- Amint azt korábbiakban már taglaltuk, az életkori sajátosságokból adódóan különösen veszélyeztetettek a serdülő lányok, akiknél a menstruáció megjelenése (vérzés) párosul a média által sugallt „csontsovány szépségideál” elérése érdekében véghezvitt koplalással, akár egy vagy több hónapig tartó 500-800 kcal-s diétával.
Időskor
Sport és anaemia

A sportolók táplálkozásának specifikuma alapvetően a többlet fizikai aktivitásból adódó nagyobb energiaszükséglet és az energianyeréshez szükséges egyéb tápanyagok, vitaminok, ásványi anyagok megfelelő mennyiségű és arányú biztosításában rejlik.
A sportoló étrendjének változatosnak kell lennie és fedeznie kell az edzés és verseny makro- és mikrotápanyag szükségletét, valamint megfelelőnek kell lennie az optimális testösszetétel elérése szempontjából is. Ezért a sporttáplálkozást nem tekinthetjük egységes, általánosan alkalmazható elveken nyugvó sémának, hiszen nyilvánvalóan teljesen más táplálkozási igényekkel rendelkeznek a különböző sportágak (pl. súlycsoportos és esztétikai), illetve nemek képviselői. Ezért az élsportolók esetében célszerűbb adott sportágcsoportra vonatkozó vagy sportági táplálkozásról beszélni.

Az élsportolói terhelés által támasztott legfontosabb követelmény a megfelelő energiaigény fedezése a maximális teljesítmény elérése, a testtömeg és az egészség megtartása érdekében.
Az alacsony energiabevitel izomtömeg-csökkenést, anaemiát, menstruációs problémát, csontsűrűség-csökkenést, fokozott sérülésveszélyt, fáradékonyságot és egyéb betegségeket eredményezhet.
Vaspótlás női sportolóknál

Az étrendi javaslatok közül az egyik legfontosabb a vörös húsok, a húskészítmények, a belsőségek, a halak bevitele, amelyek nagyobb mennyiségben tartalmaznak jól felszívódó vasat.
Kórélettani állapotok, melyekhez vérszegénység társulhat
Legutóbbi frissítés dátuma: 2019.05.17